Podkarpacki Portal Ślubny | REKLAMUJ SWOJĄ FIRMĘ U NAS

Podkarpacki Portal Ślubny | REKLAMUJ SWOJĄ FIRMĘ U NAS

Aby ślub kościelny za granicą Polski był ważny w świetle polskiego prawa cywilnego musi być zawarty w zgodzie z prawem cywilnym kraju, w którym jest zawierany.

Polski konkordat dotyczy wyłącznie polskich kościołów. Zawarcie ślubu w kościele za granicą jest uznawane przez polskie urzędy stanu cywilnego tylko wtedy, gdy dany kraj ma podpisany konkordat z Watykanem i fakt zawarcia ślubu potwierdzi polskie MSZ po żmudnej procedurze.

Na przykład :

a) jeśli ślub zawarty w kościele w Limie, zostałby uznany za ważny przez władze peruwiańskie, byłby ważny także w Polsce.
b) gdyby ślub kościelny w Limie nie był uznany przez władze w Peru, byłby nieważny też w Polsce.
W drugim wypadku można:
- zawrzeć ślub cywilny w Polsce lub polskiej placówce dyplomatycznej za granicą
- zawrzeć za granicą zarówno ślub cywilny jak i kościelny.

Foto: www.mediala.pl

Aby uniknąć komplikacji opisanych w przypadku b. można wziąć ślub cywilny w Polsce, a za granicą ślub kościelny. Przygotowania do ślubu kościelnego za granicą są identyczne, jak w przypadku standardowego ślubu. Dodatkowo proboszcz parafii panny młodej wystawia tzw. "delegację", w której ściśle określa w jakiej parafii za granicą ślub może się odbyć - wyłącznie w tej która widnieje na dokumencie.
Delegacja zostanie odebrana w parafii za granicą, w zamian po uroczystości otrzymamy świadectwo ślubu. Świadectwo jest ważnym dokumentem dla polskiej hierarchii kościelnej. Dodatkowo proboszcz parafii za granicą ma obowiązek przesłania kopii świadectwa ślubu do parafii jednego z małżonków, ów zaś dalej do parafii drugiego z małżonków. W wypadku zaginięcia oryginału dokumentu nie trzeba wyjeżdżać za granicę, tylko udać się do własnych, rodzimych proboszczów w Polsce.
Informacje praktyczne, czyli co robić krok po kroku:
- rozpocząć przygotowania co najmniej 4 miesiące przed planowaną datą ślubu.
- dotrzeć do księdza z parafii, w której zamierzamy brać ślub (można próbować przez ambasadę, Internet itp.).
- dokładnie dowiedzieć się jakie są wymagania ślubne tamtejszej parafii w stosunku do obcokrajowców.
- zgłosić się do księdza w swojej parafii w Polsce, który pomoże w przygotowaniu wszystkich kościelnych dokumentów.
Jeżeli zamierzamy za granicą zawrzeć jednocześnie ślub konkordatowy, to należy dowiedzieć się w ambasadzie jakie dokumenty i opłaty są wymagane przez dany kraj, jakie obowiązują terminy itp. (opłaty pobiera również polski USC).

Mapa firm