Podkarpacki Portal Ślubny | REKLAMUJ SWOJĄ FIRMĘ U NAS

Podkarpacki Portal Ślubny | REKLAMUJ SWOJĄ FIRMĘ U NAS

Ślubne zaproszenia w formie drukowanych kartek pojawiły się dopiero w XIX wieku. Wręczano je gościom osobiście, a nie za pośrednictwem poczty, w obawie, że mogą nie dotrzeć do adresatów.

To przekonanie przetrwało do dziś jako zwyczaj, ugruntowany dodatkowo przekonaniem, że na tak ważną uroczystość ważne osoby wypada zaprosić osobiście. Od zaproszeń trzeba odróżnić zawiadomienia, które są formą zaproszenia tylko na ceremonię ślubną w kościele lub urzędzie stanu cywilnego. Z pośród wielu stylów, faktur i barw papierowych podłoży niełatwo jest wybrać zaproszenia. Całe mnóstwo zaproszeń możemy znaleźć w sklepach papierniczych, które nie są jednak zbyt oryginalne, ale ich dużą zaletą jest niska cena i natychmiastowa przydatność. Wystarczy wpisać tylko imiona i nazwiska zaproszonych osób, młodej pary, datę i miejsce ceremonii ślubnej oraz przyjęcia weselnego. Na pierwszych stronach zazwyczaj znajduje się okolicznościowy obrazek (młodą parę, gołębie itp.) z podpisem "Zaproszenie na ślub". Często na wewnętrznych stronach zaproszenia drukowany jest również krótki wierszyk, złota myśl albo cytat z Pisma Świętego związany z tematyką ślubną. Do zaproszeń ślubnych można dołączyć mapkę miejsca ślubu i przyjęcia weselnego, ułatwiającą gościom dotarcie do celu.

Foto: www.mediala.pl

Zamiast kupowania zaproszeń w sklepie papierniczym można zlecić wykonanie ich agencji reklamowej lub profesjonalnej drukarni. Oferują one wiele wzorów papieru i druku (np. wypukły), a także kolorów (złote, srebrne, perłowe). Przyszli małżonkowie spędzają czasami długie godziny nad katalogami, aby wspólnie zdecydować o wyglądzie i treści zaproszeń.
Jeżeli ilość kopii będzie zbyt mała to drukarnie mogą nie chcieć przyjąć od nas zlecenia. Coraz więcej Narzeczonych decyduje się na zrobienie zaproszeń własnoręcznie, ale wymaga ono dużo czasu, wyczucia estetycznego i pomysłu. Gdy wesele odbywa się w restauracji, gdzie liczba miejsc przy stole, za które musimy zapłacić, musi zostać ustalona wcześniej. Powinniśmy do zaproszeń dołączyć numer telefonu z prośbą o potwierdzenie przybycia - z pewnością większa część rodziny odniesie się do prośby ze zrozumieniem. Rodzinie, szczególnie chrzestnym, dziadkom i przyjaciołom należy wręczyć zaproszenia osobiście, a jeśli to nie jest możliwe przesłać pocztą. Zaproszenia powinno się doręczyć nie wcześniej niż trzy miesiące i nie później niż trzy tygodnie przed datą ślubu.

Mapa firm