Podkarpacki Portal Ślubny | REKLAMUJ SWOJĄ FIRMĘ U NAS

Podkarpacki Portal Ślubny | REKLAMUJ SWOJĄ FIRMĘ U NAS

Błogosławieństwo młodej pary przez swoich rodziców jest etapem wstępnym uroczystości ślubnej, wprowadzającym jednocześnie klimat mającej nastąpić ceremonii.

Błogosławieństwo stanowi solidny fundament związku i jest potrzebne zarówno narzeczonym jak i rodzicom. W przeszłości błogosławieństwo następowało w specjalnie przygotowanej z tej okazji izbie, w nastroju powagi i skupienia, przy śpiewie druhen i płaczu pani młodej, rodziców oraz gości. Wstępem do błogosławieństwa w tradycyjnym weselu było długie pożegnanie, podziękowanie i przeprosiny składane przez pannę młodą rodzicom, rodzeństwu i przyjaciołom. Błogosławieństwo wyrażało zmianę statusu społecznego panny młodej.
Błogosławieństwo weselne przebiegało według ściśle przestrzeganego scenariusza. Przed wyjazdem do kościoła rodzice, często w towarzystwie starostów, zasiadali lub stawali przed świętymi obrazami, za okrytym białym obrusem stołem, na którym znajdował się krzyż, woda święcona, niekiedy chleb i sól. Pomimo ponagleń panna młoda długo i z wielkim płaczem żegnała się z rodziną i domem. Następnie młodzi klękali przed rodzicami, obejmując stopy i całując ręce, prosząc o przebaczenie i udzielenie błogosławieństwa. Podziękowanie za trud wychowania i miłość składał w imieniu młodych starosta weselny. Bardzo wzruszeni rodzice błogosławili młodych, żegnali znakiem krzyża, całowali w czoło i kropili wodą święconą wygłaszając później stosowne przemówienie. Uważano, że błogosławieństwo przeprowadzone zgodnie z tradycją, jest tak samo ważne jak ślub w kościele, chroni od złego, zapewni wzajemną miłość i długie życie w dostatku.

Foto: www.krzysztofwojton.pl

Obecnie błogosławieństwo jedynie symbolicznie nawiązuje do dawnych tradycji. Odbywa się ono zazwyczaj w domu pani młodej przed samym wyjściem do kościoła. Młodzi klękają przed rodzicami dziękując za wychowanie i prosząc o błogosławieństwo na nową drogę życia. Rodzice robią znak krzyża na czołach (oznaczający powierzenie ich dalszego życia w ręce Boga) i obdarzają ojcowskim pocałunkiem. Ważnym akcentem jest podczas błogosławieństwa grana przez muzyka pieśń „Serdeczna Matko”, nabierająca w tym momencie charakteru modlitwy za młodych. Po błogosławieństwie wszyscy udają się do kościoła przy dźwiękach marsza weselnego.

Mapa firm