Podkarpacki Portal Ślubny | REKLAMUJ SWOJĄ FIRMĘ U NAS

Podkarpacki Portal Ślubny | REKLAMUJ SWOJĄ FIRMĘ U NAS

Dawno znikła staropolska tradycja weselna, zgodnie z którą tańce rozpoczynał tzw. biały wieniec. Młoda żona musiała zatańczyć z każdym gościem weselnym, który w zamian za ten zaszczyt składał na ręce starościny znaczącą sumę na przyszłe gospodarstwo.

Pierwszy taniec, tak wyczekiwany przez wszystkich gości, należy na współczesnym weselu do młodej pary. Bardzo wiele par zastanawia się, jaki taniec wybrać na rozpoczęcie wesela, nie mając swojego konkretnego typu. Metod wyboru pierwszego tańca jest kilka. Każda para młoda zna kilka melodii, które są w jakiś szczególny sposób im bliskie.Te szczególne melodie mogą przypominać parze wiele ważnych chwil np. pierwszy pocałunek, oświadczyny, pierwszą randkę w kawiarni itd. Ideałem więc jest, gdy taniec na rozpoczęcie wesela spełnia 3 warunki:
- melodia w jakiś szczególny sposób jest bliska sercu parze młodej
- potrafi go zagrać zespół ( orkiestra ) weselny
- potrafi go zatańczyć para młoda
Rzadko zdarza się, że te trzy warunki są spełnione jednocześnie. Jeżeli jednak któryś z tych warunków nie jest spełniony, to wtedy można wybrać jedno z poniższych rozwiązań:
a) zrezygnować z tego szczególnego utworu i poszukać innego, który podoba się nowożeńcom i ma prostą, wpadającą w ucho melodię. Dobrze jest skorzystać z podpowiedzi zespołu, który będzie grał na weselu.
b) wybrać melodię, którą para młoda potrafi realnie zatańczyć. Często zdarza się, że para młoda chce swoją ulubioną melodię wybrać na pierwszy taniec, ale z braku umiejętności tanecznych nie potrafi do niej zatańczyć. Jeśli Para młoda decyduje się na naukę tańca, ma na to zaledwie kilka lekcji, więc w tak krótkim czasie pewnych utworów po prostu nie ma możliwości nauczenia się tańczyć tak, aby gości weselnych wprowadzić w zachwyt. Lekcje tańca nowożeńcy powinni najlepiej rozpocząć na 2-6 miesięcy przed ślubem, a na lekcje tańca najlepiej udać się do profesjonalisty.

Foto: www.krzysztofwojton.pl

Przy wyborze melodii warto w tym przypadku skorzystać również z doświadczenia instruktora tańca. Najczęściej występujące tańce na rozpoczęcie wesela to:
1) walc angielski - taniec wolny, a pary szybko uczą się układów, które wprowadzają w zachwyt gości weselnych. Tutaj doskonale prezentuje się zarówno Pani młoda, jak i Pan młody.
2) walc wiedeński – jest szybkim tańcem, wirowym. Dość łatwy do nauczenia. Świetnie prezentuje Panią młodą i Pana młodego. Ze względu na swój charakter bardzo się podoba gościom weselnym. Zalecana jest większa powierzchnia taneczna to wykonania tego tańca tak, by był efektowny.
3) tańce z grupy blues, foxtrot - istnieje tu bogaty wybór prostych figur tanecznych, które tworzą bardzo ciekawą choreografię taneczną.
4) tańce z grupy "przytulanek" - w tańcach tych najczęściej najważniejszym elementem jest przytulenie się do siebie pary młodej i tańczenie w objęciu. Urok całemu tańcu nadaje sentymentalna melodia. Jeśli chodzi o konkretne utwory, dużą popularnością cieszą się: Wielka miłość Seweryna Krajeńskiego, Noce i dnie Waldemara Kazneckiego, Zabiorę Cię - Kancelarya, Chce tu zostać - Farba, Moje jedyne marzenie Anny Jantar, Księżycowa piosenka - Varius Manx, Bo jesteś ty Krzysztofa Krawczyka czy Dance me to the end of love Cohena.

Mapa firm